سوالات رایج

گاهی اوقات ممکن است شما نقطه ها یا ابرهای کوچک متحرکی را در میدان دید خود ببینید. معمولاً این نقاط با نگاه کردن به زمینه های ساده واضح تر دیده مى شوند . شما همواره آنها را هنگامی که به زمینه ای روشن و هموار مانند دیوار خالی یا آسمان آبی نگاه می کنید، می بینید. به این حالت مگس پران یا فلوتر گفته مى شود. مگس پران تراکم نقطه اى و رشته اى زجاجیه و یا سلول های شناور داخل زجاجیه مى باشند. در واقع ذراتى که در جلوی چشم خود می بینید در داخل چشم معلق هستند، آن چه که شما می بینید سایه این ذرات بر روی شبکیه است.
بیشتر
بر اساس مطالعات انجام شده در ایران تقریبا ٤/٤ درصد از افراد بالای ٤٠ سال دچار گلوکوم هستند و اکثر این افراد (90%) از بیمارى خود مطلع نمی باشند، زیرا گلوکوم هیچ علامت هشدار دهنده اى ندارد که بیمار را آگاه کند تا به چشم پزشک مراجعه نمایند. گلوکوم یک بیماری نابینا کننده است. حتی اگر بیماران دچار گلوکوم نابینا نباشند ممکن است دیدشان بشدت کم باشد.
بیشتر
در شرایط طبیعی (امتروپیا ) باریکه های نور بعد از اینکه وارد چشم میشوند به گونه ای توسط قرنیه و عدسی انسان تغییر جهت داده میشوند که در نهایت روی ماکولا فوکوس میشوند.
بیشتر
پیشرفت علم چشم‌پزشکی و تکنولوژی در دهه اخیر سبب شده که عمل جراحی آب‌مروارید و جایگذاری لنز داخل چشمی به یکی از موفق‌ترین اعمال جراحی تبدیل گردد. کاهش خطرات و عوارض عمل جراحی از یکسو و بهبود چشمگیر بینایی پس از عمل از سوی دیگر راز اصلی این موفقیت می‌باشد.
بیشتر
پیرچشمی از دست دادن قدرت تطابق چشم به علت افزایش سن می باشد. با ایجاد پیرچشمی دیدن اجسام ریز از فاصله نزدیک برای افراد دشوار می شود. وقتی شما در سنین جوانی به سر می برید عدسی چشمتان نرم و انعطاف پذیراست. عدسی چشم ، شکل خود را به راحتی تغییر می دهد و به شما اجازه می دهد تا بر روی اشیاء دور و نزدیک تمرکز کنید. بعد از40 سالگی، عدسی به تدریج سخت می شود و دیگر قادر به تغییر شکل خود مانند قبل نمی باشد, بنابراین فعالیت هایی از قبیل مطالعه از فاصله نزدیک را مشکل می سازد. این وضعیت عادی "پیرچشمی" نامیده میشود.
جداشدگى شبکیه چیست؟ شبکیه، بافت حساس به نور در پشت چشم است. اشعه های نور بعد از عبور از قرنیه، مردمک و عدسی بر روی شبکیه متمرکز می شوند. شبکیه اشعه های نوری را دریافت مى کند و از طریق عصب بینایى، پیغام بینایى را به مغز منتقل می کند. بنابراین شبکیه سالم، برای دید خوب حیاتى است.
مثل هر قسمت بدن چشم هم ممکن است نسبت به برخی عوامل که اغلب بی‌ضرر هستند حساسیت نشان دهد، مثلاً گرد و غبار که برای غالب مردم بی‌ضرر است در بعضی حساسیت زیادی ایجاد کرده باعث اشک‌ریزش و ترشح موکوسی و خارش می‌شود. آلرژی چشم اغلب ارثی است. آلرژی‌ها ممکن است باعث تظاهرات متفاوتی مثل آسم و یا کونژنکتیویت آلرژیک شوند.
بیشتر
شم انسان یکی از حساس ترین اعضای بدن می باشد. برای مراقبت از این عضو حساس چه اقداماتی باید انجام داد؟ پرتوهای فرابنفش خورشید، از جمله مواردی هستند که می توانند برای چشم زیان آور باشند. نیازی نیست که مستقیم به خورشید نگاه کنید تا چشمانتان آسیب ببینند، پرتوهای فرا بنفش خورشید از سطح آسفالت، نمای ساختمان ها، آب، برف و به عبارتی از تمام سطوح اطراف ما منعکس می شوندو اثرات مضری بر روی چشم ما، برجای میگذارند.
بیشتر
خشکی چشم یک بیماری با عوامل مختلف است که منجر به نا آرامی چشم و اختلال در بینایی میشود. تمام عوامل این بیماری باعث افزایش غلظت لایه اشکی چشم میشود. تخمین زده میشود که بیش از 30 درصد از افراد از علایم خشکی چشم رنج میبرند. اشک یک لایه 10 میکرونی است که تمام سطح خارجی چشم را میپوشاند. از انجا که نور ابتدا از لایه اشکی عبور میکند و سپس وارد چشم میشود سلامت ان برای کیفیت دید مناسب الزامی است.
بیشتر
چشم پزشک یا Ophthalmologist پزشکی است که علاوه بر گذراندن دوره پزشکی عمومی، دوره تخصصی چشم پزشکی را هم در مدت چهار سال گذرانده است. دراین زمان در مورد تمام روشهای تشخیصی و درمانی بیماریهای چشم ، از تعیین شماره عینک و لنز تماسی گرفته تا جراحی‌های مختلف و پیچیده آموزش می بیند. برخی چشم پزشکان بسته به علاقه در یک قسمت خاص چشم ، دوره فلوشیپ نیز می گذرانند و در آن قسمت بیشتر تجربه کسب می‌نمایند.
بیشتر